2018 m. balandžio 16 d., pirmadienis

Penktasis aukštas. Slaugos skyrius


Jeigu mano gyvenimas – kopimas į kalną,
Kur paslystant  atsiveria bedugnių gelmė,
O suklumpant  atsiveria žaizdos...
...Jeigu mano gyvenimas – kopimas į kalną,
Kur reik žvelgti nuolat į priekį,
Nes kas dairos atgal,
Tas netenka pusiausvyros ir nurieda žemyn...
Jeigu mano gyvenimas – kopimas į kalną,
Aš mirt privalau tik viršūnėje!
                         (Vytautas Bložė)
  Kiekvienas žmogus tikisi, kad jo gyvenime nebus didelių nesėkmių, ligų, kančių.  Bet, jei kartais taip atsitiktų, kiekvienas norėtų sulaukti tikros, stiprios pagalbos rankos. Ta ranka kartais tampa slaugos skyrius.    
 VRM MC  Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje teikiamos gydymo, slaugos, sveikatą grąžinančios paslaugos Vilniaus miesto gyventojams, sergantiems lėtinėmis ligomis, neįgaliesiems, kai nebetikslingas gydymas aukštesniojo lygio skyriuose bei reabilitacija specializuotuose skyriuose. 
 Slaugos ir palaikomojo gydymo tikslas yra padėti žmogui numalšinti nepagydomos ligos skausmus, pagelbėti sergančiam sunkia liga žmogui ir jo artimiesiems išlaikyti geriausią įmanomą gyvenimo kokybę, sprendžiant fizines, psichologines bei dvasines problemas.
  Eglė, dvylika metų dirbanti slaugos skyriuje, jautriai įvardija šio darbo baro esmę:   ,,Slaugyti sunkiai sergančius, mirštančius pacientus ir paremti jų artimuosius yra viena sudėtingiausių užduočių, su kuria susiduria slaugytojas. Tam nepakanka puikių profesinių žinių ir gebėjimų. Bendraujant su kenčiančiais žmonėmis, matant skausmą ir mirtį, tenka atiduoti dalelę savęs... Dažnai patiriamas fizinis nuovargis, psichologinė įtampa. Reikia mokėti susigyventi su  šiais jausmais. Labai svarbu bendradarbiavimas kolektyve, geri santykiai ir pasitikėjimas.  Būtinas nuolatinis tobulinimasis, kvalifikacijos kėlimas."
   Slaugos skyriuje vienu metu slaugoma 30 pacientų. Dauguma jų - gulintys. Vienu metu juos slaugo dvi slaugytojos ir viena arba dvi slaugytojų padėjėjos. Nors skyriuje yra pagalbinės technikos ( keltuvas, kėlimo lenta ir spec. paklodės), tačiau  moterims tenka daug sunkaus fizinio darbo, palaikant ligonių higieną, vartant,  perkeliant į vežimėlius. Slaugytojos ir jų padėjėjos  maitina nesugebančius savarankiškai valgyti, skatina tuos, kurie kažką gali atlikti patys. 

     Vaistai, tyrimai, perrišimai, lašinės, procedūros, ligonių paruošimas konsultacijoms ar pervežimams  - pamainos darbo laikas lekia negailestingai.

     Didelis darbo krūvis kartais neleidžia slaugytojams atlikti savo pareigų, taip kad jos liktų patenkintos savo darbu ir išpildytų visus pacientų lūkesčius. Skyriuje - nemaža darbuotojų kaita, nes ne visos , ateidamos į šį skyrių įvertina savo jėgas. Kai kas neišlaiko tos fizinės ir psichologinės įtampos, nesusitaiko su mirtimi. Nemažai ligonių į patenkančių į skyrių yra su nepalankiomis prognozėmis, tai ir rezultatai kartais ne tokie, kokių norėtų artimieji. Todėl  savo kompetencijų ribose slaugytojoms tenka bendrauti ne tik su pacientais, bet ir jų namiškiais, pasitelkiant profesionalią patirtį ir žmogišką užuojautą. 
   Per didžiąsias religines šventes skyriaus darbuotojos specialiai paruošia patalpą, ir atvykęs kunigas laiko šv. Mišias. Ligonius aplanko Carito vienuolės, pakviečia kunigą pagal individualius poreikius. 

  Didžiausias džiaugsmas skyriuje būna, kai išrašomi kiek pasveikę ligoniai, kurie gali toliau sveikti namie.  Ligonių ir jų artimųjų dėkingumas dažnai pasireiškia solidariu palinkėjimu liekantiems sveikti. Štai kažkas atvežė ir padovanojo skyriui  šventos Jeruzalės žemės, šventų aliejų , smilkalų ir vandens, kad sustiprintų visų viltis ir jėgas gyventi.


 O kai likimas demonstruoja savo negailestingumą, skyriaus darbuotojos liūdi nerodydamos ašarų, mintija sunkias mintis, tyliai pergyvena, pyksta ant vis įsiveržiančios nemigos ir privalo pačios susitvarkyti su psichologine įtampa. Pasiguosti gali tik tarpusavyje, kolega - kolegai... Ir skubėti ten, kur kiekviena ras paguodą, sau mielą užsiėmimą ar artimųjų ratą...   Kolegės  stengiasi būti dėmesingos ne tik pacientams, bet ir vienos kitoms: sveikina metinių ir asmeninių švenčių proga, pabendrauja kartu prie puodelio kavos, pasidžiaugia vienos kitų rankdarbiais.
  Skyriaus darbuotojų stiprybė laikosi žinojimu, kad esi tikrai reikalingas, kad dirbi labai sunkų, bet reikšmingą darbą, kad, senstant visuomenei, tokio darbo poreikis vis didės.  
  Tarptautinė Slaugos Taryba periodiškai analizuoja slaugos darbuotojų saugos klausimus ir skatina siekti, kad teigiama darbo aplinka taptų norma, o slaugytojai, besirūpinantys kitų sveikata, pirmiausia būtų patys geros sveikatos. Todėl ir LSSO aktyvas, pasigilinęs į slaugos skyriaus darbuotojų darbo aspektus, kelia klausimą, ar XXI amžiuje slaugytojai, dirbantys padidinto krūvio ir sudėtingumo sąlygomis, neturėtų gauti psichologinės - relaksacinės pagalbos.


  LSSO aktyvas reiškia didžiausią pagarbą visam slaugos skyriaus kolektyvui, kiekvieną dieną didvyriškai kovojančiam už kiekvieną savo pacientą. 
                                 
                      Image result for flowers pictures black and white
   


  Slaugos skyriaus vyresniąją slaugytoją Iriną Kiškun sveikiname su gražiu jubiliejumi, linkėdami neblėstančios energijos, sveikatos, turiningų dienų, ramių naktų ir  spalvingo gyvenimo.





Komentarų nėra:

Rašyti komentarą