2020 m. kovo 21 d., šeštadienis

2020 metai - Akušerių ir Slaugytojų metai




  Šie metai Slaugytojų ir Akušerių metais paskelbti turbūt neatsitiktinai. Šiemet sueina 200 metų Florence Nightingale, kuri daugumai mūsų kolegių yra herojė, pavyzdys ir įkvėpėja. 
 Mes, vyresniosios kartos slaugytojos, sovietiniais laikais nežinojome šios asmenybės svarbos. Todėl  po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo, išsiplėtus žinių diapozonui, pradėjus kurtis Slaugos Specialistų Organizacijai, legendinė Florence Nightingale asmenybė, jos gyvenimo ir veiklos istorija tapo nauju įkvėpimo šaltiniu. Kuriant poliklinikos LSSO grupę, mūsų pačių kurtas šios slaugytojos įvaizdis, žymėjo veiklos pradžią:

 Florence gimė turtingoje šeimoje, bet ji nenorėjo tenkintis patogiu ponios vaidmeniu. Ji mokėsi slaugos, mąstė apie slaugą, kaip apie veiklą, kuriai reikalingos specialios žinios. 1860 m organizavo slaugos darbą ir slaugos mokyklą šv. Tomo ligoninėje Londone . Tai buvo pirma pasaulietinė slaugos mokykla pasaulyje.

 Krymo karo metu išvyko į Stambulą organizuoti sužeistųjų slaugymo. Ji išgelbėjo daug kareivių, žaizdų gydyme naudodama antiseptikos principus. Ją vadino ,,ledi su lempa“, nes daug kas ją matė naktimis, vaikštant po sužeistųjų patalpas ir tikrinant jų būklę.  Florence Nightingale vaikystės namuose įkurtame muziejuje eksponuojama jos paprasta nešiojama lempa:

 Florence pragyveno 90 metų, sukaupė didelę išmintį ir patirtį. 

Paprasta, suprantama kalba aprašė ją knygose, akcentuodama sanitarijos, higienos reikšmę sveikatai, slaugymo reikšmę, kuris šalia gydymo yra labai svarbus ir jį daryti turi apmokyti asmenys.

 Gegužės 12 dieną, Florense Nightingale gimimo dieną, švenčiama ir Tarptautinė Slaugos Specialistų Diena. Šiais metais 200 metų Florence jubiliejus reikšmingas dar ir tuo, kad šiemet slaugytojos kare su Koronos viruso liga, kaip kažkada Florence Nightingale Krymo kare, pavojingomis sąlygomis gelbėja žmonių gyvybes ir sveikatą.

2020 m. kovo 9 d., pirmadienis

Kovo 11




 Trisdešimt metų gyvename atkurtoje nepriklausomoje Lietuvoje. Gyvenimas pasikeitė visose srityse. Kai kurie pokyčiai pareikalavo nemažai pastangų, kantrybės, tvirtybės, sugebėjimo prisitaikyti.


 Per trisdešimt metų įvyko milžiniškas medicinos mokslo proveržis. Genetika, kardiochirurgija, transplantologija, diagnostikos metodai, sudėtingiausios technologijos mūsų šalyje neatsilieka nuo išsivysčiųsių šalių.

 Vyresnės slaugytojos prisimena, kokiomis priemonėmis dirbome, kaip mokėmės.


 Per 30 metų mokėmės naujo požiūrio į slaugą, įvaldėme naujas technologijas, kurios tapo prieinamos, kaip ir visame pažangiame pasaulyje. Įpratome nuolat gilintis į mokslo naujoves ir jas taikyti darbe.

 Didžiuojamės savo darbo pasiekimais, džiaugiamės modernumu, pažanga ir nepamirštame, kad mūsų profesijoje niekada nesikeis pagarbos, užuojautos žmogui, empatijos poreikis.