2018 m. vasario 14 d., trečiadienis

vasario 16



                                                             LAISVĖ
                                        nepaimsi nepakelsi neparodysi
                                        nepavalgydinsi jos ir nepagirdysi
                                        ne valiavimuos ne šūkiuose ne odėse
                                        mūs atodūsiuos ji matosi ir girdisi
                                                                 (Justinas Marcinkevičius)



               Sveikatos, laisvos dvasios, spalvingo gyvenimo ir stiprybės   visiems laisviems žmonėms laisvoje Lietuvoje ! 



2018 m. vasario 1 d., ketvirtadienis

Lietuvos šimtmečio slaugytojos



   
 Lietuvos dailės muziejaus  archyvuose išsaugota įdomi nuotrauka.  Vilniaus miesto salės pastate, kur dabar yra Filharmonija, pirmo pasaulinio karo laiku (1915.- 1917 m.)  vokiečių įrengtoje karo ligoninėje įamžinti ligoniai ir medicinos personalas.


   Šiame pastate caristinės okupacijos metu, 1905 m. gruodžio mėn. buvo susirinkęs Didysis Vilniaus Seimas (2000 dalyvių),  kuris pirmąkart pareikalavo Lietuvos politinės autonomijos. Iki Nepriklausomybės akto paskelbimo buvo likę 12 metų.
  Lietuvai, o dar labiau Vilniui teko pergyventi daugybę politinių  perversmų, okupacijų.  Visi tie įvykiai sekino kraštą, lemtingai keitė žmonių gyvenimus.  Buvo visko, bet medikų pagalba buvo visada reikalinga ir svarbi.

  XX amžiaus pradžioje Lietuvoje jau veikė Gailestingųjų Seserų Sąjunga, išaugusi iš Raudonojo Kryžiaus draugijos, kuri rūpinosi slaugytojų rengimo kursų organizavimu. Lietuvai tapus nepriklausoma, organizacijos globėja buvo prezidento žmona S. Smetonienė. Lietuvos gailestingosios seserys buvo veiklios, aktyvios, dalyvavo tarptautiniuose kongresuose. Kelios gailestingosios seserys mokėsi Florence Nightingale seserų kursuose Londone. Grįžusios gautas žinias jos perteikė Lietuvos gailestingosioms seselėms.

  Pradžioje mokymų trukmė buvo trys mėnesiai. 1920 metais gyd. Pranas Mažylis imasi organizuoti gailestingųjų seserų kursus, kuriuose  seserų mokslas prailgintas iki 1 metų, o nuo 1924 m. – iki 2 metų.  Nuo 1934 metų Lietuvoje veikė dvi gailestingųjų seserų mokyklos – Kauno ir Klaipėdos Raudonojo Kryžiaus ligoninėse. Nelengvo bandomojo laiko metu kursantės buvo stebimos, ar jos tikrai tinka šiai profesijai, ar yra sąžiningos, pareigingos. Jos mokėsi kartu jau dirbdamos ligoninėse, turėjo turėti ne mažesnį, kaip 6 gimnazijos klasių išsilavinimą. Per 24 metus buvo parengta 630 gailestingųjų seselių. Jų darbas pasirodė labai reikalingas ir ramesniais, ir karinių perversmų laikotarpiais.
  Per pirmąjį Lietuvos nepriklausomybės dešimtmetį padidėjo medicinos įstaigų bei medikų skaičius, sumažėjo sergamumas užkrečiamosiomis ligomis, padidėjo natūralus gyventojų prieaugis. 
 
  1940 m. Lietuvą okupavus Sovietų Sąjungai, šalyje pradėjo veikti Sovietų Sąjungos sveikatos apsaugos sistema. Privačios sveikatos priežiūros įstaigos, vaistų sandėliai buvo nacionalizuoti, uždraustas vaistų importas iš Vakarų Europos. Medikai neišvengė tremties ir žiaurių represijų...
  1944 m. baigėsi labai svarbus, pamatinis gailestingųjų seserų rengimo laikotarpis ir prasidėjo medicinos seserų rengimas.
  Sovietiniais metais Lietuvoje veikė šešios medicinos mokyklos, tačiau medicinos seserys visiškai prarado savarankiškumą, tapo priklausomos nuo gydytojų,  negalėjo mokyti ligonių.

                                Šimto metų laike VRM medicinos tarnybai yra jau 77 metai. 
  Mūsų įstaigoje dar dirba nemažai slaugytojų, buvusių medicinos seselių, dirbusių ir sovietiniais laikais. Mūsų socialinis ir profesinis statusas buvo tikrai žemas. Tačiau pažangiausi ir aukštos kultūros gydytojai mus vertino, nes buvome gerai įvaldžiusios įvairių procedūrų technikas. O ligoniai, su kuriais bendravimas buvo nustatytas jokiu būdu neperžengiant siaurų kompetencijų ribų, visada jautė seselių užuojautą, patikimumą.

  Medicinos seserys dalyvaudavo geriausiųjų konkursuose, rengdavo šventes.

1990 m. atgavus mūsų šaliai nepriklausomybę, atsirado universitetinių slaugos studijų, slaugos praktikos įteisinimo poreikis. Medicinos seserys, akušerės, felčeriai pervadinti slaugytojais. Daug kam šis pavadinimas vis dar siejasi su nuvertinimu, nes kažkada slaugėmis vadintos palatų valytojos. Tačiau į slaugytojų profesijos supratimą yra įdėtas daug didesnis turinys, reikalaujantis labai daug žinių, praplečiantis slaugytojų kompetencijų ribas. Nelengvai slaugytojų profesija skinasi kelią į pripažinimą. Per šventes valdžios žmonių tariami gražūs žodžiai, vis dar nekonvertuojami geru šį darbą dirbančiųjų finansiniu įvertinimu. Mes pripratome laukti ir laukti šviesesnės ateities, tai ir laukiame. Ir tikime. Ir toliau dirbame savo darbą, kaip šventą misiją.