2018 m. gruodžio 1 d., šeštadienis

Pirmasis vidaus ligų skyrius



 Šįkart apsilankykime vidaus ligų skyriuje trečiajame Medicinos Centro stacionaro aukšte. Skyriaus vyresnioji slaugytoja Sigutė Steponavičienė supažindina su šio skyriaus veiklos esme.

  Pirmajame Vidaus ligų skyriuje – 25 terapinių ligonių lovos ir intensyvios terapijos palata su trimis lovomis atskiruose boksuose. Į šią palatą guldomi ligoniai su širdies ritmo sutrikimais, smegenų kraujotakos sutrikimais, kvėpavimo nepakankamumu. Intensyvios terapijos palatoje dirba slaugytojos su dideliu darbo stažu, pasižyminčios greita reakcija, gebėjimu dirbti su įvairia aparatūra. Slaugytojos taip pat asistuoja gydytojams anesteziologams, atliekant intervencines procedūras, anestezijas.


 Vidaus ligų skyriuje gydomi pacientai, sergantys įvairiomis  kvėpavimo, virškinimo, širdies – kraujagyslių sistemų ligomis.

 Šiame skyriuje yra mažiausia slaugytojų kaita. Čia dirba septynios aukštos kvalifikacijos slaugytojos, kurios ne tik atlieka gydytojų paskyrimus, ruošia pacientus tyrimams, stebi jų būklę, bet pastoviai tobulina profesines, psichologines, socialines žinias ir jas taiko bendraudamos su pacientais. Slaugytojos iš visų medicinos darbuotojų yra arčiausiai paciento. Jos sergantiesiems padeda sumažinti ir palengvinti neigiamą ligos poveikį, suteikti fizinę ir emocinę priežiūrą.Tai jos šluosto bejėgę ašarą ligonio akyse ir paduoda vandens stiklinę...

  Pacientams skirti keli poilsio kambariai pagal poreikius su televizija ar bibliotekėle.


  Šis skyrius šiuo metu yra seniausias ligoninės skyrius (nes kiti skyriai po truputį jau restruktūrizuoti). Jis jau daug metų yra toje pačioje vietoje trečiajame aukšte. Seni dalykai įgyja vertę, bet norėtųsi, kad būtų ir atnaujinami.

2018 m. lapkričio 29 d., ketvirtadienis

LSSO posėdis 2018-11-29


  1.    Aktualios žinios iš Valstybės tarnybos portalo:

2018-11-06
Lapkričio 5 d. Lietuvos profesinių sąjungų organizacijos ir Vyriausybės atstovai pasirašė Nacionalinę kolektyvinę sutartį dėl pareiginės algos bazinio dydžio.

Joje, atsižvelgiant į mokestinę reformą, įsigaliosiančią nuo 2019 m. sausio 1 d., 2019 metams nustatytas 173 eurų pareiginės algos bazinis dydis.

Sutartį pasirašiusių profesinių sąjungų organizacijų ir jų struktūrinių padalinių nariams, kurie jais tapo iki sutarties pasirašymo, sutartimi taip pat nustatoma papildoma apmokamų kasmetinių atostogų diena.

 Tačiau mūsų biudžetinės įstaigos profesinių sąjungų nariams, pasirodo, vėl iškyla kliūtys pasinaudoti sutarties nuostatomis. Todėl pritarėme paruoštam kreipimuisi į VRM Kanclerę :


 2.  Gruodžio 7 dieną vyks LSSO Vilniaus skyriaus konferencija ir ataskaitinis rinkiminis susirinkimas. Į naują Tarybą mūsų pirminė grupė nutarė siūlyti Galiną Čumakovą ir Danutą Baranovskają.

2018 m. lapkričio 4 d., sekmadienis

Saugiai kelkime



  PSO duomenimis slaugytojai užima trečią vietą nugaros pažeidimų statistikoje pagal darbuotojų specialybes po žemės ūkio ir statybų darbuotojų.
   Pacientas yra nepatogus krovinys, nes dažnai nejudrus, bet pakankamai trapus. Jo kilojimas turi nepakenkti nei pacientui, nei slaugytojui. Todėl turėtų būti laikomąsi saugių darbo standartų, darbo vieta turi būti pritaikoma prie darbuotojo, o ne atvirkščiai.
  2001m. LSSO atliko didžiulį darbą, ruošiant darbo krūvių nuostatus. Daug metų kalbama apie kokybišką slaugą, o tai yra tiesiogiai susiję su saugiais darbo krūviais. Socialinis dialogas vyksta, bet valstybiniu mastu sprendimai nepriimami. Vienai slaugytojai terapiniuose skyriuose tenka dieną slaugyti 10-12 ligonių, o naktį iki 25 ligonių.
  Taigi, kol kas džiaugiamės, jei turime pagalbinių priemonių ligonių kilojimui ir stengiamės įgyvendinti saugius ergonominius principus.

Pagrindinius  ergonominius pacientų kėlimo principus pravartu prisiminti visiems:
*Nieko nekelkite, lenkdamiesi ištiestais keliais. Pritūpkite, tuomet krūvis teks stambiesiems kojų ir sėdmenų raumenims.
*Sukantis, pečiai turi judėti kartu su liemeniu.
*Slaugytojo ir paciento judesiai turi būti kuo natūralesni.
*Naudokite pagalbines priemones.
*Prieš keliant, apgalvokite veiksmus.
*Informuokite pacientą, kokius judesius darysite ir ką reikės daryti jam.
*Būkite kuo arčiau paciento, nugarą laikykite tiesiai.
*Kvieskite į pagalbą komandos narius.
*Pradėkite kelti nuo lengvesnės kūno dalies, ramiai, harmoningai.
*Darykite pertraukėles.
*Prašykite paciento, kad remtųsi stipresne kūno dalimi.
*Baigus judesį, atsitieskite.
*Lova turi būti atitraukta nuo sienos.



2018 m. spalio 11 d., ketvirtadienis

Antrasis vidaus ligų skyrius



VRM Medicinos Centro stacionarinės aktyvaus gydymo paslaugos teikiamos pareigūnams, buvusiems pareigūnams (pareigūnų ir karių valstybinių pensijų gavėjams), taip pat kitiems privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems asmenims. 


  Antrasis Vidaus ligų skyrius ketvirtajame aukšte yra pats jauniausias, o kartu ir seniausias, nes daug metų čia veikė neurologijos skyrius. Jau visi metai šiame skyriuje gydomi visomis vidaus ligomis sergantys ligoniai. Pacientai guldomi planiniam gydymui, kai ambulatorinis gydymas netikslingas.


 Slaugytojos atlieka paskirtas procedūras, injekcijas, infuzijas, dalina vaistus, organizuoja konsultacijas,  pagalbinius tyrimus, seka pacientų sveikatos pokyčius, prižiūri tvarką ir higieninę būklę.


Skyriuje yra 20 lovų. Maloniai nuteikia švarutėlės  palatos su gražiu vaizdu į svarbiausią Lietuvos pilį.


Skyriuje keli jaukūs poilsio kampeliai, daug meno kūrinių, gėlių.


 Ilgametė skyriaus slaugos administratorė Palmira didelį dėmesį kreipia į slaugytojų  saugos aspektus, aprūpinimą saugos priemonėmis. Kadangi pasitaiko ir sunkiai judančių pacientų, visos slaugytojos yra supažindinamos su taisyklingo ligonių kėlimo ir vartymo metodinėmis rekomendacijomis, kad apsaugotų savo stuburą nuo rizikos patirti traumą.

  Slaugytojų darbas nelengvas ne tik psichologiškai, bet ir fiziškai, todėl, pasitikėdamos savimi, kartu saugokime savo sveikatą, nepersitempkime. Žinodamos savo galimybes,  bendradarbiaukime su kolegėmis. Ir visada išlaikykime pacientų orumą.

2018 m. spalio 4 d., ketvirtadienis

Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyrius


Valstybinė Ligonių kasa medicininės reabilitacijos esmę nusako taip:
Medicininė reabilitacija – tai kompleksinis medicininių reabilitacijos priemonių (fizioterapijos, kineziterapijos, ergoterapijos, ortopedinių ir kompensacinių priemonių, psichologinės pagalbos, gydymo vaistais, dieta, pacientų ir jų artimųjų mokymo ir kt.) taikymas siekiant maksimaliai atstatyti ir sugrąžinti sutrikusias funkcijas (sveikatos grąžinamasis, antirecidyvinis gydymas), jas kompensuoti (ambulatorinė reabilitacija, reabilitacija II, reabilitacija III, pakartotinė reabilitacija) ir palaikyti pasiektą funkcinio pajėgumo lygį (palaikomoji reabilitacija). Medicininė reabilitacija taikoma asmenims po sunkių operacijų ir traumų ar sergantiesiems lėtinėmis ligomis.



  VRM Medicinos Centre  stacionarinės reabilitacijos paslaugos teikiamos  specializuotame  reabilitacijos skyriuje. Šios  paslaugos yra kompensuojamos asmenims, apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu.   Pagrindinis skyriaus darbo tikslas yra atkurti pareigūnų tinkamumą tolimesnei tarnybai po ligų, traumų, kitų sveikatos sutrikimų ar patirto streso.  Skyriaus slaugytojos padeda sklandžiai sudėlioti pacientų dienotvarkę, įtraukiant paskirtas procedūras, konsultacijas. Esant reikalui skiriama tinkama dieta, išduodami paskirti vaistai.


         Plačiau apie reabilitacinį gydymą pasakoja fizinės medicinos slaugytojos Mirena ir Laima:
 Po ligos ar traumos stabilizavus ligonio būklę stacionare ar gydant ambulatoriškai,  reabilitacinis gydymas taikomas, jei asmenims lieka ilgalaikis ar ryškus funkcijų sutrikimas. Jis teikiamas trimis etapais, išlaikant gydymo tęstinumą. Gydymo tikslas – išvengti komplikacijų, sutrumpinti laikino nedarbingumo trukmę, sumažinti neįgalumą.
 Reabilitacijos priemonių kompleksą sudaro kinezioterapija, ergoterapija, fizioterapinės procedūros, masažai:




 Ypač mėgiamos yra vandens procedūros. Povandeninio masažo metu, veikiant mechaninėms ir šiluminėms jėgoms, gaunamas puikus atpalaiduojamas rezultatas, kuris būtinas po kai kurių traumų, parezių, nepakankamos kraujotakos:


Fizinės medicinos gydytojai – reabilitologai procedūras skiria individualiai, įvertinant indikacijas ir kontraindikacijas. Skiriamos kelių rūšių procedūros turi būti  tinkamai derinamos tarpusavyje, jų skiriamas optimalus kursas. Į gydymo kompleksą įtraukiamas psichoterapijos kursas. Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus darbuotojos stengiasi, kad pacientų įprasto gyvenimo pasikeitimas, būnant skyriuje būtų kokybiškas ir malonus.



    Šiame darbo bare yra nemažai veiksnių, įtakojančių slaugytojų savijautą ir sveikatą.
  Dirbant fizioterapiniame kabinete darbuotojus pastoviai  veikia elektromagnetiniai laukai. Seniau šis darbas buvo prilyginamas kenksmingoms sąlygoms. Dabar to nebeakcentuojama, tik kažkodėl į darbo pabaigą slaugytojos jaučia savijautos pablogėjimą.
  Darbas su fizioterapine  aparatūra yra padidintų saugumo reikalavimų sąlygomis. Reikalingas labai didelis atidumas, įvertinant kiekvieno elektrinio įrenginio  veikimo saugumą, pastebint mažiausius nukrypimus, laidų ir kabelių būklę. Svarbu pastoviai palaikyti saugią, tvarkingą, higienišką darbo aplinką, vėdinti patalpas.
  Sezoninių epidemijų ar dėl kontakto su sergančiais užkrečiamomis ligomis pacientais, atsiranda grėsmė užsikrėsti pačioms darbuotojoms, todėl ypač svarbu turėti individualias saugos priemones.
  Vandens procedūrų patalpoje susidaro didelė garų ir šilumos koncentracija, o normalios ventiliacijos nėra. Povandeninį masažą atliekančios masažuotojos sveikatą veikia per didelės drėgmės aplinka,  priverstinė padėtis, daugybiniai pasikartojantys judesiai, dėl ko įvyksta raumenų pertempimai. 
    Ne kartą teko pastebėti slaugytojas darbo pamainos pabaigoje tapusias ligonėmis...
 
      

2018 m. rugsėjo 5 d., trečiadienis

Svajonių darbas Norvegijoje


 Iš Norvegijos grįžusi mūsų bendradarbė M.  mielai pasidalino savo įspūdžiais.  Vasarą  ji dirbo vieno Norvegijos miestelio ligoninėje.  Žinoma, iki to ji mokėsi norvegų kalbos. Darbas nebuvo   sunkus, bet   nelengva buvo pradėti būtent dėl kalbos barjero.
 Tačiau visur ji sutikdavo malonias, geranoriškas koleges, kurios padėjo, patarė, pamokė. Kadangi M. turi didelę slaugytojos darbo praktiką, gana greitai perprato  slaugytojos darbą kitoje šalyje, nes visur, pasak M., ligoniai tokie patys: kaprizingi, nelaimingi, norinty
s dėmesio, sunkiai sergantys ir nelabai, mylimi ir lankomi arba nelabai.  Ligos  irgi tos pačios, problemos panašios. Skiriasi tik priemonių ir personalo kiekiai. 
 Pirmiausia ją maloniai nustebino ramus, neskubus,  be įtampos darbo tempas, kurio niekas nepertraukinėja, niekas nesvaido priekaištų ar neatidėliotinų reikalavimų.  Kiekvienam pacientui skiriama daug pagarbos ir laiko jo priežiūrai, bendravimui, atsižvelgiant į jo pageidavimus ir net kaprizus. Tai nėra sudėtinga, nes skyriuje 16 ligonių slaugo 7 slaugos darbuotojai.  Sunkesnius ligonius visada slaugo kelios slaugytojos ar padėjėjos.  Pacientai ryte ne tik perrengiami, bet ir papuošiami pagal jų norus. Dirbama neskubant, tačiau viskas suspėjama.  M. sako, kad kartais tenka pasukti galvą, ką čia dar būtų galima nuveikti, nes lieka laiko. 

 Gydytojai ligonius mato retai, tik atsitikus ūmiai situacijai ir tik po to, kai slaugytoja atlieka tam tikrus tyrimus (pvz. matuojamas AKS, T, P, kvėp.dažnis, EKG, atliekamas BKT, CRB-pagal situacija) ir tik, surinkus reikiamą informaciją (tai užtrunka 10-15min.), yra pranešama gydytojui. Slaugytos padėjėjai labai aktyviai dalyvauja ir, esant reikalui, reikalingus  veiksmus atlieka patys. Padėjėjai taip pat turi teisę imti kraują iš piršto ir atlikti tam tikrus tyrimus, pamatuoti AKS, perrišti. Darbas vyksta labai sklandžiai, nėra nubrėžtų griežtų ribų:  priklauso- nepriklauso. Pacientas-pagrindinė persona ir dirbama jo labui.
Pusryčius darbuotojai vietos virtuvėlėje- valgomajame ligoniams paruošia pagal kiekvieno pageidavimus, nes du pilni maisto šaldytuvai pastoviai papildomi. Yra siūloma kavos, sulčių, jogurto. 

 Aplinka daugiau primena ne ligoninę, o prabangų viešbutį arba poilsio namus.

  Personalas kartu su pacientais gali atsigerti kavos, dauguma sėdi kartu prie stalo, bendrauja, juokauja, bet tuo pačiu stebi kaip ir kiek pacientas suvalgo, išgeria skysčių, ar sugeria visas tabletes, nes vėliau reikės  surašyti į kompiuterinį pacientų dienoraštį.
 Slaugytojos – pagrindinės pacientų priežiūros darbuotojos yra labai gerbiamos. Kolegos labai didžiuojasi slaugytojomis, kurios įgudusios kokybiškai atlikti injekcijas, procedūras. Ir tikrai nėra nieko baisaus jei kažko nemoki, į pagalbą visada ateis kitas, kas moka.
  Stebino ir higienos ir kosmetikos priemonių gausa. Yra didelė sauskelnių, įklotų įvairovė, pakankamai visokių šampūnų, kremų net nagų dildžių. 
Taip pat ir daugybė valymo priemonių, servetėlių, mopų, kuriuos panaudojus, jie surenkami ir iškarto papildoma švariais. Dezinfekcinės priemonės – malonaus kvapo. 
Ligoninės aplinka nuteikia maloniai:  minkšti  baldai, užuolaidos, jauki veranda su gėlėmis ir žvakėmis svečių ir pacientų poilsiui.

  Na ir žinoma, aktualus klausimas apie atlyginimus. M.šypteli, kad mūsų mėnesinį atlyginimą ten užsidirbama per savaitę...  Kadangi M. dirba per įdarbinimo firmą, tai ją aprūpino ir nuomojamu butu ir net dviračiu. Jai patiko dirbti naktimis. O naktys - tai baltosios...

 Laisvalaikiu apkeliavo apylinkes, grožėjosi gamta, puikiu oru, netoliese esančiu ežeru.

,,Tai mano pirma pažintis su Norvegija. Aišku kitiems gal buvo kitaip, ir ėjosi ne taip sklandžiai, juk visi mes skirtingi.  Bet šiandien aš esu sužavėta Norvegija, jos tvarka ir didžiuojuosi tuo, kad esu SLAUGYTOJA"- sako M.


 Tolesnis tikslas – tobulinti kalbą ir pažinti kitų Norvegijos vietų gyvenimą, gamtą, miestus ir darbo ypatumus."


2018 m. liepos 16 d., pirmadienis

Valstybės Diena kelionėje



   Apie slaugos skyriaus kolektyvo turiningai praleistą šventinę  Valstybės Dieną pasakoja slaugos ir palaikomojo gydymo skyriaus bendrosios praktikos slaugytoja Dalia Šablinskienė

   Kai  VRM MC slaugos ir palaikomojo gydymo skyriaus kolektyvo vyresnioji  slaugos administratorė Irina Kiškun Valstybės Dieną pasiūlė paminėti ypatingai – kelione į Rygą, ilgai nedvejojome. Liepos 6-ąją susiruošėme ir ankstyvą rytą dvidešimt bendraminčių išvykome į kelionę. Oras buvo puikus, nuotaika – dar geresnė. Kelionė neprailgo, nes šaunus gidas pasakojo apie pakelės  įžymių vietovių istorijas. 

    Rygos automobilių muziejus nustebino didžiule ir įvairia senovinių automobilių ir legendinių latviškų RAF ,,Latvija“ mikroautobusų  kolekcija.



    Tikrą kvapų rojų patyrėme didžiausiame ir seniausiame Šiaurės Europos parfumerijos ir kosmetikos fabrike ,,Dzintars“. Buvome supažindinti su dekoratyvinės kosmetikos istorija ir subtilybėmis, pabandėme būti kvapų degustatoriais. Apsalę nuo aromatų, turėjome galimybę įsigyti patraukliausių gaminių  ,,Dzintars“ firminėje parduotuvėje.  




 Grožėjomės Rygos gėlynais, viduramžių senamiesčiu, operos ir baleto teatru, Laisvės skulptūra, Laimos laikrodžiu.






  Farmacijos  muziejuje domėjomės autentiška XVIII amžiaus vaistine, įvairiais eksponatais. Muziejaus šeimininkė nustebino savo įžvalgiais palinkėjimais , kiekvienam įteikdama po ,, placebo‘‘ miltelį  noro išsipildymui.  


Rygos juodojo balzamo degustacija atskleidė daugiau farmacijos proceso paslapčių...



  Vakare skubėjome link Lietuvos, turėjome suspėti su visais pasaulio lietuviais sugiedoti Tautinę Giesmę.  Dvidešimt pirmą valandą buvome jau vieną kilometrą įvažiavę į Lietuvos teritoriją. Sugiedojome himną, pasveikinome vieni kitus. 
       Ačiū Irinai, organizavusiai puikią kelionę, kurioje patyrėme įdomių nuotykių.

   Jau žinome: keliausime vėl ir kviesime prisijungti daugiau kolegų.

2018 m. gegužės 10 d., ketvirtadienis

Tarptautinė Slaugytojų Diena


  Šventinės Slaugos Specialistų Dienos įvaizdis jau siejasi su žydinčiais sodais, atbudusia gamta. Po niūraus meto tarsi sugrįžta naujos jėgos mums ir mūsų pacientams. Linkime, kad ta gyvybinė energija vis labiau pripildytų mus visus, kad galėtume džiaugtis kiekvienu gražiu gyvenimo reiškiniu.
  Šį pavasarį kalbėjome apie slaugytojų emocines problemas, apie būtinybę atsipalaiduoti nuo darbe su sunkiais ligoniais patiriamos įtampos. Nuostabus relaksacijos būdas yra muzika. Todėl gegužės pradžioje mūsų LSSO grupės pirmininkė Galia rado rėmėjų Filharmonijoje, ir galėjome dalyvauti net trijuose puikiuose koncertuose. Didžiulis AČIŪ už suteiktą šventę.


Gegužės 2d. klausėme nuostabaus gruzinų ansamblio ,,Suliko" polifoninio dainavimo. 

              Gegužės 3d. mus aplankė dainininkė Judita Leitaitė, kuri pavergė ne tik savo dainavimu, bet emocijų jūra: nuo švelnaus romantiškumo iki ,,karmeniškos" aistros, nuo linksmų pašmaikštavimų iki jaudinančio patriotizmo.
   Gegės 9d. Filharmonijoje turėjome progą klausytis V.A.Mocarto kūrinių, atliekamų kamerinio ansamblio ,,Musica Humana":

   Šių metų profesinės šventės diena tapo dienomis, ir buvo labai muzikalios...
 ... Bet girdėjome ir mums dovanojamų eilių, linkint kad mums šypsotųsi, ir , kad mes šypsotumės. O, jei kartais sunku šypsotis, tai poeto Gintaro Grajausko eilėmis patarimai pamankštinti šypseną:

                                                    Pratimas laimei prišaukti
        
 Norite būti laimingi? tai būkite
arba mes padarysime jus laimingus

įdėmiai klausykitės: jei norite
būti laimingi, šypsokitės
šypsokitės žmonai šypsokitės šuniui
šypsokitės televizoriui
šypsokitės rūgščiam dirvožemiui
šypsokitės kėdei spintai veidrodžiui
šypsokitės sudegusiam troškiniui
šypsokitės troleibusui ir ledų pardavėjui
šypsokitės psichoanalitikui
šypsokitės atmosferiniams reiškiniams
šypsokitės kelnių sagai
šypsokitės šv. Antano medalikėliui
jei pavyks, šypsokitės kurmiams
gnomams kirminams ir kt. chtoninių
klasės atstovams
šypsokitės aukštyn ir žemyn
šypsokitės kairėn dešinėn

šypsokitės ir gyvenkite,
                 kaip kokie debilai                         
                                            
           Paskutinės eilutės, berods, Gintarė neperskaitė… :)

Taigi, mielos kolegės, džiaukimės kiekvienu gėriu, kurį mums siunčia gyvenimas, pamirškime kartais savo mažus atlyginimus, nes juk ne viskas pinigais matuojama. Tikriausių dalykų už pinigus nenusipirksi… Būkime sveikos ir laimingos!

Kvietimas 2018-05-12 dalyvauti Šv. Mišiose Tarptautinės slaugytojų dienos proga

Kviečiame visus slaugytojus bei jų artimuosius 2018-05-12 (šeštadienį) 10:00 val. atvykti į Vilniaus Šv. Vysk. Stanislovo ir Šv. Vladislovo Arkikatedros bazilikos Šv. Kazimiero koplyčią, vienytis maldoje dalyvaujant Šv. Mišiose už slaugytojus, ligonius, visus sergančius ir kenčiančius, o taip pat už Lietuvos slaugos specialistų organizaciją.

         http://www.lsso.lt/www/vienu-sakiniu/kvietimas-2018-05-12-dalyvauti-sv-misiose